Przeskocz do treści

Świąteczne przygotowania w Łokietku

Odbędą się one w sobotę 17 grudnia. Od 12.45 do 17.30 zapraszamy na warsztaty plastyczne i kulinarne. Razem będziemy też przygotowywać świąteczne stroiki. O 17.45 zbierzemy się w Sali na dole, by jak co roku wspólnie przystroić choinkę i podzielić się różnymi smakołykami na wigilijnym stole (przynieście to, na co macie ochotę!) na koniec zaś, o 18.30, rozpocznie się koncert kolęd prawosławnych i nie tylko poprzedzony krótkim występem naszych Łokietkowych zespołów muzycznych. Wstęp na koncert i na warsztaty jest wolny, prosimy jednak o rezerwację miejsc telefonicznie (koncert) lub poprzez formularz na stronie (koncert, warsztaty). Szczegółowy program poniżej. Zapraszamy!

12.45-14.15: Ukraińskie świąteczne ozdoby – warsztaty plastyczne prowadzone przez Anastasiię Matrunych, wolontariuszkę Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach programu Integrart 6 oraz Panią Magdę. Razem przygotujemy ozdoby świąteczne w ukraińskim stylu! Warsztaty prowadzone będą w językach: polskim, ukraińskim, angielskim.

14.30-16.00 (grupa I) oraz 16.00-17.30: (grupa II) Tradycyjne ozdoby z opłatka i słomy – warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Magdę oraz Terezę, wolontariuszkę Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach programu Integrart 6. Tradycyjne stroiki świąteczne tworzone na iglastych gałązkach udekorowane ozdobami z opłatka i słomy tradycyjnie wykonywało się nie tylko w Polsce, ale i na Słowacji! Wykonamy je wspólnie pod okiem międzynarodowego zespołu. Warsztaty prowadzone będą w językach: polskim, słowackim, angielskim.

14.30-16.00 (grupa I) oraz 16.00-17.30: Pierniczki według stuletniego przepisu Pana Maćka – warsztaty kulinarne prowadzone przez Pana Maćka oraz Panią Kasię, w czasie których uczestnikom zostanie przekazana tradycyjna receptura na ciasto piernikowe opracowana przez przodków Pana Maćka w cukierni „Złoty Ul” działającej przed II Wojną Światową we Lwowie. Z dwukolorowego ciasta za pomocą tradycyjnych narzędzi stworzymy płaskie pierniczki w bożonarodzeniowych kształtach. Warsztaty prowadzone będą w językach: polskim, angielskim.

17.45-18.30 Wspólne ubieranie choinki i stół wigilijny. Będzie to dla nas okazja, żeby pobyć razem w Świątecznej atmosferze, złożyć sobie życzenia, przystroić choinkę, skubnąć coś z wigilijnego stołu, który zastawimy wspólnie przynosząc to, co w naszych rodzinnych świętach najsmaczniejsze.

18.30-20.30 Zapraszamy na koncert kolęd prawosławnych w wykonaniu ukraińskiego zespołu, który spotkał się i uformował już tu w Polsce, po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Artyści w siedmioosobowym składzie zagrają najbardziej znane i tradycyjne kolędy śpiewane w cerkwiach prawosławnych i grekokatolickich również w Polsce. Nie zabraknie też jednak utworów lepiej znanych w naszych rodzinnych stronach. Jako suport do głównego koncertu wystąpią także zespoły muzyczne Klubu Kultury Łokietek!

Warsztaty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach projektu INTEGRart 6 pod egidą Europejskiego Korpusu Solidarności.

Koncert kolęd prawosławnych finansowany jest ze środków Dzielnicy IV „Prądnik Biały”.