Przeskocz do treści

Kobiecy głos ma głos | Warsztaty śpiewu

Jedną z przewodniczek po sferze kobiecych emocji, lęków, nadziei, słabości i mocy będzie kobieca pieśń. Pragniemy stworzyć spektakl i równocześnie koncert utkany z kobiecych głosów. Głosów kobiet współcześnie żyjących, amatorek, śpiewaczek ludowych, wykształconych wokalistek, kobiet pracujących i emerytek, młodych dziewczyn i seniorek. Pieśni ludowe i specjalnie napisane nowe utwory będą przeplatane z nagranymi na taśmę i wygłaszanymi fragmentami poezji polskich poetek oraz fragmentami tekstów polskich kobiet. Zadamy pytania co oznacza mówić i śpiewać własnym głosem, czy wciąż jest tak samo mocny i ważny jak sto lat temu?
Warsztaty „Bojownice głosu”
soboty, 13 i 27 października oraz 10 i 17 listopada
godz. 11:00-13:00
Udział bezpłatny.
Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.
Prosimy o wcześniejsze zapisy (do Klubu lub bezpośrednio do prowadzącej: blanka-dembo@wp.pl).
Koncert Kobiecy głos ma głos
18 września, sobota, godz. 18:00
Finał warsztatów „Bojownice głosu” z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety i koncert w wykonaniu ich uczestniczek.
Scenariusz i reżyseria – Blanka Dembosz
Wiersze poetek: Marty Półtorak, Giny Jusięgi, Blanki Dembosz, Zuzanny Ginczanki, poezje i teksty działaczek walczących o niepodległość oraz teksty współcześnie żyjących Polek.
Blanka Dembosz

Urodzona w Krakowie, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku oraz śpiew solowy na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Ewy Wdowickiej w 2009 roku. Podczas studiów powołała do życia Międzywydziałowe Koło Naukowe Muzyki Dawnej.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. prof. Charlotte Lehmann i prof. Roberta Nakonecznego. Jest laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti 2009 (Vrable, Słowacja).
Posiada w repertuarze muzykę różnych epok, od baroku po utwory współczesne.
Wraz z gambistą – Kazimierzem Pyzikiem wykonuje zapomnianą muzykę polskiego baroku, a z wiolonczelistą – Łukaszem Laxym, pieśni protestantów polskich doby renesansu. Dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz polskich prawykonań dzieł kompozytorów zagranicznych. Dla Blanki Dembosz utwory komponowali i komponują: Katarzyna Taborowska, Paulina Załubska, Ewa Fabiańska-Jelińska, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Martyna Kosecka, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Mateusz Ryczek, Patryk Lichota, Michał Ossowski, Michał Pawełek, Rafał Zapała oraz Ryszard Lubieniecki.
Występowała z zespołem muzyki improwizowanej KakofoNIKT.
Brała udział m.in. w 41. i 47.Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, w 11., 13. i 17.Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Poznaniu, w festiwalu Sound Screen Festival w Bydgoszczy, w 28. i 30. Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, III Krakowskim Festiwalu Akordeonowym oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, z upodobaniem promując polską muzykę nową, w szczególności współczesną muzykę elektroniczną i improwizowaną.
Jest założycielką Kolegium Muzyki Ewangelickiej, w którym śpiewa oraz którym opiekuje się jako menadżer.
Jest też autorką scenariusza i reżyserką koncertu „Po drugiej stronie Lete” (premiera podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej 2013), dyrektorką artystyczną, pomysłodawczynią Festiwalu Głosu Nagłos(y) (Kraków 2017) oraz inicjatorką i współtwórczynią ogólnopolskich warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić!” w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w 2013 r., gdzie prowadziła kurs wokalny poświęcony muzyce wokalno-instrumentalnej Witolda Lutosławskiego.
Jako nauczycielka śpiewu realizowała program Rady Królewskich Szkół Muzycznych ABRSM oraz brytyjski program Rockschool.
Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną (kursy śpiewu „Kobiecy głos ma głos!”, „Głos ma głos!”, „Głos i elektronika”) w Krakowie (Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Klub Kultury Chełm, Klub Kultury Wola) oraz w Poznaniu (Now Music. Nowowiejski School of Music) gdzie pracuje z seniorkami, z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi według swojej autorskiej metody.