Kalendarium wydarzeń
05 lis wt, 17:00
W dechę // pracownia majsterkowicza
12 lis wt, 17:30
ZmysłoStrefa // Sensoplastyka w Strefie Rodzica
Rodzeństwo - komunikacja i relacja // Strefa Rodzica
14 lis czw, 10:00
Rodzeństwo - komunikacja i relacja // Strefa Rodzica
Tworzywo // szykujemy aromatyczną kąpiel
16 lis sob, 10:00
Tworzywo // szykujemy aromatyczną kąpiel
19 lis wt, 17:00
W dechę // pracownia majsterkowicza
Sobotnie granie // 7 cudów świata
23 lis sob, 15:00
Sobotnie granie // 7 cudów świata
03 gru wt, 17:00
W dechę // pracownia majsterkowicza
05 gru czw, 10:00
Szyjemy woreczki na prezenty // warsztaty w Strefie Rodzica
07 gru sob, 10:00
Tworzywo // O, choinka!
08 gru nd,
Świąteczne przygotowania w Łokietku
10 gru wt, 17:30
ZmysłoStrefa // Sensoplastyka w Strefie Rodzica
Jak pomagać dziecku w złości? // Warsztaty w Strefie Rodzica
12 gru czw, 10:00
Jak pomagać dziecku w złości? // Warsztaty w Strefie Rodzica
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Sztuka - to rozumiem!

Sztuka - to rozumiem!

Sztuka: To rozumiem! to zajęcia dla grup zorganizowanych, w których na warsztat weźmiemy sześć subiektywnie przez nas wybranych dzieł sztuki europejskiej. Każde dwugodzinne zajęcia rozpoczynać się będą około półgodzinną lekcją, w czasie której porozmawiamy o wybranym dziele, przybliżymy jego historię i opowiemy o jego autorze. Ponieważ jednak najwięcej zapamiętać i nauczyć można się poprzez pracę twórczą, pozostała część warsztatów przeprowadzona będzie w formie zajęć plastycznych, w czasie których uczestnicy stworzą swoje własne prace stylistycznie i tematycznie powiązane z dziełem będącym tematem zajęć.
Koszt zajęć waha się w granicach 10-12 zł/osobę w zależności od wybranego tematu zajęć i liczebności grupy.

W celu ustalenia i zarezerwowania terminu prosimy o kontakt z naszym biurem.


Tematy do wyboru:

Leonardo da Vinci – Portret damy z gronostajem
Olej i tempera na desce
Dama z gronostajem to jeden z kilkunastu obrazów namalowanych przez Leonarda da Vinci, jednego z najwybitniejszych artystów i ludzi renesansu w historii. Portret ten, będący jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce, powstał około roku 1489 w Mediolanie. Przedstawia Cecylię Gallerani, faworytę księcia Mediolanu Lodovica Sforzy. Trzymany przez kobietę gronostaj ma być alegorią miłości kochanków. „Dama z łasiczką” stanowi wyśmienity przyczynek do rozważań o sztuce malowania portretów. Obraz ten znalazł się w Polsce za sprawą księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Obecnie zobaczyć go można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Spotkanie z damą Leonarda to doskonała okazja do poćwiczenia sztuki portretowania. Techniką tempery na desce, poznawszy podstawowe zasady malowania ludzkiej twarzy, sportretujemy siebie nawzajem. Poruszymy temat karykatury i damy uczniom wybór. Spróbujemy nasze portrety wzbogacić atrybutami oraz zwierzętami.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Małgorzaty w Krakowie
Jest to jeden z najcenniejszych zabytków gotyku w Polsce, przez wielu stawiany nawet ponad sławnym kościołem Mariackim w Krakowie. Wspaniała, strzelista bryła tej trójnawowej bazyliki utkana jest przy użyciu najróżniejszych detali architektonicznych i stanowi najlepszy bodaj przykład stylu zwanego Gotykiem Krakowskim. Kościół ten, choć piękny, cenny i niezwykły, znajduje się, zupełnie niesłusznie, poza trasą zwiedzania większości turystów odwiedzających Kraków i pozostaje mało znany nawet wśród mieszkańców miasta.
Zainspirowani najdoskonalszym krakowskim gotykiem, staniemy się architektami i zaprojektujemy własne zamki, zawierające detale architektury kościoła św. Katarzyny. Z przygotowanych wcześniej elementów (wydrukowane kształty okien, portali, gzymsów itp.) oraz własnych rysunków, powstaną nowe budowle o jakich najwybitniejsi budowniczy mogliby tylko marzyć. W trakcie pracy utrwalimy omawiane pojęcia z zakresu architektury

Sandro Botticelli – Narodziny Wenus
Tempera na płótnie
Jeden z najsławniejszych obrazów renesansowych na świecie przedstawia Rzymską boginię Wenus wynurzającą się z morskiej piany, z której została zrodzona. Obraz ten, niezwykle bogaty w swojej warstwie graficznej, może być interpretowany na wiele sposobów. Omawiając go poruszyć można sporo ciekawych tematów – od malarstwa renesansowego i znaczenia mitologii grecko-rzymskiej dla kultury zachodniej, aż po sztukę malowania pejzażu i aktu kobiecego. Narodziny Wenus obecnie zobaczyć można w Galerii Uffizi we Florencji. Namalowany został prawdopodobnie w latach 1484-1486.
Na podstawie tego arcydzieła przeprowadzimy warsztaty z historią i literaturą w tle. Suchą pastelą wykonamy obrazy sylwetek bogów i herosów greckich i rzymskich, z charakterystycznymi dla nich atrybutami, widzianych oczami uczniów i w nowej interpretacji.

William Turner – Ostatnia droga Temeraire’a
Olej na płótnie
Malarstwo Williama Turnera, jednego z prekursorów impresjonizmu, to niezwykły mariaż piękna przyrody przedstawianego w niezwykłych pejzażach i zamiłowania do cudów techniki. Nie inaczej jest w przypadku obrazu „Ostatnia droga Temareire’a” – jednego z najlepiej znanych płócien artysty. Ta utrzymana głównie w szarościach i błękitach impresja przedstawia okręt żaglowy HMS Temereire w asyście holownika parowego zmierzający do miejsca swojej rozbiórki. Jest to alegoria zastępowania starego nowym, rozwoju techniki i nadejścia epoki pary. Oglądając Ostatnią drogę Temeraire’a warto zwrócić uwagę na niezwykły sposób doboru barw zastosowany przez artystę, jak również rozważyć miejsce techniki w malarstwie europejskim. Obraz znajduje się w National Gallery w Londynie. W 2005 roku obraz ten został okrzyknięty najważniejszym obrazem w Wielkiej Brytanii.
W praktycznej części warsztatów namalujemy obrazy przedstawiające żywioły natury ograniczoną paletą barw. Spróbujemy, tak jak artysta, przedstawić wodę i niebo bez błękitu, słońce i płomień bez żółcieni. Dodatkowo zastosujemy technikę plastyczną nawiązującą do malarstwa olejnego, ale nowatorską, będącą połączeniem tłustej pasteli i oleju. Pozwoli nam to naśladować charakterystyczne dla Turnera pociągnięcia pędzla.

Hieronim Bosch – Kuszenie św. Antoniego
Olej na desce
Hieronim Bosch tworzył sztukę niezwykłą. Jego obrazy zaludniały przeróżne maszkary i monstra będące dowodem jego nietuzinkowej wyobraźni. Nie inaczej wygląda tryptyk „Kuszenie św. Antoniego” namalowany około roku 1501. Przedstawia on wizje, jakich eremita miał doświadczać w celu złamania jego pustelniczego charakteru. Wypełniają go przeróżne czarty, pół zwierzęta-pół ludzie, dziwaczne stwory i ożywione przedmioty. Tryptyk ten stanowi znakomity punkt wyjścia dla dyskusji o średniowiecznej wizji świata na opak – karnawału. Może być również wykorzystany do głębszego zrozumienia średniowiecznego bestiariusza.
Bestie i stwory Boscha to prawdziwe wyzwanie dla wyobraźni młodego twórcy. Stosując technikę kolażu, czyli wykorzystując plakaty z wizerunkami zwierząt, stare gazety i zdjęcia, stworzymy własne kreatury, a na koniec zajęć zrobimy plebiscyt na najstraszniejszą.

Piet Mondrian – Kompozycja z żółtym, niebieskim i czerwonym
Olej na płótnie
Piet Mondrian to jeden z założycieli grupy „De Stijl”, czyli „Styl”. Uważa się go za twórcę neoplastycyzmu, prądu w dwudziestowiecznej sztuce abstrakcyjnej. Polega na kontrastowaniu i zestawianiu ze sobą linii poziomych i pionowych, dzięki czemu możliwe staje się przedstawienie prawdziwej, „wewnętrznej” strony rzeczy. W efekcie powstają obrazy opierające się na przecinających się czarnych poziomych i pionowych liniach tworzących prostokąty czasami wypełnione barwą. Tworzą one tak zwane kratownice. Jednym z najbardziej znanych dzieł w tej konwencji jest „Kompozycja z żółtym, niebieskim i czerwonym” namalowana w latach 1937-1942. Obraz ten będzie stanowić wstęp do rozważań nad sztuką abstrakcyjną.
Mozaika to wprawdzie technika której nie uprawiał omawiany artysta, ale doskonale nadaje się do ćwiczeń z figurami geometrycznymi. Zobaczymy jak trudno jest mając ograniczoną paletę barw i kształtów ,stworzyć pracę na miarę Mondriana. Materiały jakich będziemy używać to papier kolorowy i barwna taśma klejąca. W rezultacie powstanie geometryczna abstrakcja będąca furtką do zupełnie innej historii sztuki.

Prowadzący:

Magdalena Cudziło
Ukończyła Edukację Artystyczną na UP. Od trzynastu lat dłubie z dziećmi w glinie, brudzi ręce farbą i pomaga dobierać kredki. Posiada magiczną umiejętność tworzenia czegoś z niczego, w dodatku to „coś” zawsze jest bardzo ładne.

Maciej Mikołajski
Ukończył Teksty Kultury na wydziale Polonistyki UJ. Od zawsze, gdy jedzie na wakacje, zwiedza dosłownie wszystko na swojej drodze. W wolnych chwilach oprowadza wycieczki po zamku w Pieskowej Skale.